Kto zobowiązany jest płacić podatek PIT? W jaki sposób rozliczyć swoje dochody przed fiskusem?
Co kryje się za słowem PIT, z którym spotyka się każdy pracownik i pracodawca? PIT to skrót od angielskiego określenia Personal Income Tax, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza podatek od dochodów osobistych. PIT jest zatem podatkiem, który musi uiszczać na rzecz państwa każda osoba fizyczna osiągająca dochód, poza szczególnymi przypadkami opisanymi w prawie. Dochód zaś rozumiany jest jako różnica pomiędzy przychodami z danego źródła, a kosztami ich uzyskania w roku podatkowym.
Podstawowym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z rozliczeniem PIT jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w szczególności określa stawki podatku i możliwe sposoby rozliczenia się podatnika z państwem. Osoby fizyczne mogą rozliczać się z fiskusem w oparciu o podatek progresywny (stawki zwiększające się wraz ze wzrostem dochodów), liniowy lub ryczałt.
PIT-em popularnie nazywamy także samą deklarację podatkową, czyli formularz, na którym podsumowujemy nasze dochody i zobowiązania podatkowe wobec państwa. W zależności do tego, jaki sposób opodatkowania wybierzemy, jesteśmy zobowiązani złożyć odpowiedni druk.
Wyliczenie należnego podatku dochodowego nie jest w dzisiejszych czasach trudnością. Wystarczy pobrać darmowy program do rozliczeń Pit Format, który poprowadzi nas krok po kroku do wypełnienia deklaracji podatkowej za miniony rok rozliczeniowy.
Zeznania podatkowe oznaczone są symbolami, złożonymi z cyfr i/lub liter. To, na jakim formularzu powinieneś złożyć zeznanie podatkowe, zależy od rodzaju uzyskiwanego dochodu bądź dochodów.
Osoby fizyczne najczęściej wypełniają formularz PIT 37. Sięgnij po niego wówczas, gdy Twoje dochody uzyskałeś z umowy o pracę lub w oparciu o umowy cywilno-prawne, takie jak umowa zlecenia i umowa o dzieło. Także stypendyści, emeryci, renciści czy też osoby bezrobotne, którym wypłacano zasiłek rozliczają się na podstawie tego formularza.
Jeśli w danym roku podatkowym pozostawałeś w związku małżeńskim objętym wspólnotą majątkową, możesz rozliczyć się ze współmałżonkiem na preferencyjnych warunkach.
Ważnym elementem rozliczeń podatkowych są ulgi. Pomniejszają one sumę dochodu, na podstawie której wylicza się podatek, albo finalną wartość podatku, jaką podatnik winien jest zapłacić państwu. Odliczenia regulowane są prawnie, mogą być znoszone lub wprowadzane nowe, warto więc trzymać rękę na pulsie i znać aktualne wytyczne, które pozwolą nam zapłacić mniejszy podatek i zatrzymać większą część zarobionych pieniędzy w naszych portfelach.
Od 2004 r. niezmienną pozostaje możliwość przekazania 1% swoich podatków wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Warto skorzystać z tej możliwości, aby zwiększyć swój realny wpływ na wydatkowanie publiczne zarobionych przez nas pieniędzy. Możemy wybrać stowarzyszenie czy fundację, która działa na naszym terenie lub zabiega o kwestie dla nas ważne, np. edukację i wychowanie dzieci i młodzieży.